NOWY SYSTEM ROZLICZANIA !

Czym się różni obecny system rozliczania za wyprodukowany prąd w Twojej fotowoltaice ?

Kim są Prosument i Fleksument ?

O końcu systemu rozliczania 0,8/0,7 kWh za 1kWh energii z Twojej fotowoltaiki oddanej do sieci operatora.

Czym jest dla Ciebie Net-Billing i co to jest wirtualna elektrownia ?

Co to jest depozyt finansowy ?

ODPOWIEDZI NA TWOJE PYTANIA

FAQ's

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania

To początek nowego systemu określanego jako NET-BILLING. Do końca czerwca 2024 rozliczamy się na podstawie rynkowych średnich miesięcznych cen energii publikowanych przez PSE. Na jej podstawie wyceniana jest energia, którą sprzedaliśmy i pomniejsza nam ona koszt rachunku za energię zakupioną z sieci. Od lipca tego roku wejdą w życie rozliczenia godzinowe, zgodnie z prawem UE. Na podstawie danych z Towarowej Giełdy Energii będą funkcjonować ceny godzinowe zakupu i sprzedaży energii elektrycznej

Kto to w ogóle jest Prosument i Fleksument ? Obie nazwy „fleksument” i „prosument” pojawiają się coraz częściej w różnego rodzaju publikacjach i w sieci internetowej.

Kim więc oni są ?

•Prosument to wytwórca energii elektrycznej w mikro-instalacji fotowoltaicznej zużywający energię elektryczną wyłącznie na własne potrzeby.

•Fleksument to wytwórca energii elektrycznej w mikroinstalacji OZE (fotowoltaicznej) wyposażonej w magazyn energii zużywający energię elektryczną też wyłącznie na własne potrzeby.

Firma prowadząca wirtualny obrót energią elektryczną odkupuje nadwyżkę elektryczną energii wyprodukowanej przez Prosumenta z posiadanej instalacji fotowoltaicznej  i wprowadzonej do sieci operatora (OSD). Wszystkie finansowe kwoty należności z tytułu transferowanej energii elektrycznej do OSD wpłacana są na specjalne konto rozliczeniowe Odbiorcy/Prosumenta, z którego rozliczana jest energia pobrana i opłaty dystrybucyjne.

Ceny odkupu energii elektrycznej do depozytu zależą od ceny sprzedaży energii elektrycznej do Odbiorcy. Cena sprzedaży jest zmienna i zależy od cen rynkowych. Takie rozliczenie jest bardzo korzystne dla Odbiorcy, który korzysta z czasowych spadków cen na Towarowej Giełdzie Energii. 

Net-Billing ENIGA/KRK Solar – jak działa taki system Wirtualna Elektrownia ENIGA, dzięki której realizowany jest Net-Billing ?

Bardzo prosto. Zamawiasz instalację fotowoltaiczną w KRK Solar. Podpisujesz umowę na obrót elektryczną energią w ramach Net-Billing-Eniga. Wytwarzasz energię w jednej lub w wielu instalacjach PV a zasilasz dowolne punkty poboru w Polsce które również mają podpisane podobne umowy z Wirtualną Elektrownią ENIGA.

Nigdy nie tracisz tej energii, bo albo ją sam zużyjesz w dowolnym terminie lub umieścisz energię w formie depozytu w firmie Eniga.

Najprościej o Twoich danych o ilości i wartości Twojej nadwyżki energii elektrycznej oddanej do sieci OSD publikujemy dla naszego Klienta w „Mobilnym Biurze Obsługi Klienta” – systemie przeznaczonym na smartfony dla Prosumentów rozliczanych w systemie Net-Billing ENIGA: https://m.eniga.pl.

Oferowany przez KRK Solar system rozliczenia Net-Billing-Eniga obsługuje „Prosumentów zbiorowych” np. wspólnoty mieszkaniowe, którzy wytwarzają energię elektryczną w części wspólnej a odbierają w poszczególnych lokalach. Energia wytworzona przez „Prosumenta zbiorowego” może być dzielona w równych częściach na wszystkich odbiorców lub proporcjonalnie do np. wkładu finansowego w inwestycję poszczególnych lokatorów.