Jak działają pompy ciepła i jakie są ich rodzaje?
Główną zasadą działania, a także istotną zaletą takich systemów, jest fakt, że nie wytwarzają one energii, a jedynie pobierają skumulowane w otoczeniu ciepło. Na tej podstawie można wyróżnić trzy rodzaje pomp:
- gruntowe,
- powietrzne,
- wodne.
Proces działania rozpoczyna się od pobrania obecnego w otoczeniu ciepła. Modele gruntowe i wodne mają wewnątrz ciecz absorbującą ciepło i przekazującą je do wymiennika. W powietrznych pompach jest ono tłoczone bezpośrednio do wymiennika. Tam jest przekazywane do czynnika rozprowadzającego. Dzięki temu trafia do grzejników rozmieszczonych w całym budynku i podgrzewa wodę użytkową.
Zalety pomp ciepła – który rodzaj wybrać?
Korzyści płynące z instalacji takiego systemu są liczne i zróżnicowane. Jest to bowiem ekologiczne rozwiązanie, które przekłada się na oszczędności finansowe, niezależnie od dokładnego rodzaju. Nowoczesne pompy są łatwe w obsłudze, a ich żywotność może wynosić nawet 30 lat. Ich działanie zapewnia dostęp do podgrzanej wody użytkowej, a także dostarcza ciepło do wymienników w całym budynku.
Wskazanie najlepszego rodzaju takiego urządzenia uzależnione jest osobistych oczekiwań użytkownika. Modele gruntowe cechują się stabilnością i trwałością oraz pracują w każdych warunkach. Powietrzne charakteryzuje prostota montażu, jednak ich wydajność nieco spada podczas mrozów. Warianty wodne wyróżnia zaś wysoki poziom efektywności działania. Każda z dostępnych pomp jest jednak najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ekologiczne systemy ogrzewania, a także stanowi inwestycję, która zwróci się w ciągu kilku lat. Warto więc zdecydować się na montaż tego rodzaju takiego systemu, niezależnie od charakteru budynku.