Niezwykle ciężki pod wieloma aspektami rok 2020 już za nami. Wszyscy wierzymy, że w 2021r. wszystko w końcu wróci do normy. Tymczasem właściciele instalacji fotowoltaicznej w minionym roku mogli być bardzo zadowoleni z pracy ze swoich mikroinstalacji. Sprawność paneli słonecznych w minionych 12 miesiącach przewyższała wartości szacunkowe podawane zarówno przez producentów, jak i firmy oferujące systemy fotowoltaiczne.
Wydajność paneli fotowoltaicznych w 2020r.
Przeglądając oferty, ulotki czy strony internetowe firm fotowoltaicznych często szukamy informacji o tym, jak dużo energii elektrycznej możemy uzyskać dzięki inwestycji w moduły fotowoltaiczne. Najczęściej ta wartość podawana jest w jednostce energii elektrycznej przypadającej na moc zainstalowaną. Zazwyczaj uproszczoną i uśrednioną wartością powstałą z obserwacji wieloletnich jest około 1000 kWh energii elektrycznej z 1 kWp zainstalowanej mocy. Wpływ na tą wartość ma specyfika poszczególnej nieruchomości(kąt nachylenia i orientacja względem słońca instalacji).
W tym roku wielu użytkowników chwali się jednak większymi wartościami od prognozowanych. W przypadku instalacji gruntowej o kierunku południowym, z 35-stopniowym kątem nachylenia modułów, zlokalizowanej w Krakowie, która cechuje się mocą 5,12 kWp i kilkuprocentowym współczynnikiem zacieniania instalacji było podobnie. System wyprodukował 5370 kWh z najlepszym miesiącem wiosną – 837,33 kWh wyprodukowano w kwietniu. W przeliczeniu względem zainstalowanej mocy panele fotowoltaiczne działały z wydajnością 1048,82 kWh z 1 kWp.

(kierunek południowy, kąt nachylenia 35O)
Najwięcej energii w kwietniu
Kwietniowy pik był zdeterminowany przez nietypowe warunki pogodowe. Praktycznie cały miesiąc panowała słoneczna pogoda, przy stosunkowo niskiej temperaturze(ok. 20 OC) i wysokiej intensywności wiatrów. Otoczenie to spowodowało niższą temperaturę pracy ogniw fotowoltaicznych i wyższą moc w szczytowych godzinach pracy. Odbiło się to na bardzo wysokiej efektywności paneli fotowoltaicznych w tym miesiącu.

Pozostałe miesiące nie odbiegały znacząco od „normy”, czyli wartości średnich. Deszczowy czerwiec osiągnął nieco gorszy wynik od zakładanego, podobnie było w styczniu oraz ostatnim kwartale. Okres wiosenny i letni skompensował te okresy
z nadwyżką, dzięki czemu ostatecznie użytkownicy instalacji mogli cieszyć się wyższą efektywności baterii słonecznych od zakładanej.
Co ciekawe najwydajniejszym dniem pracy instalacji okazał się 21 maja. Wtedy to panele słoneczne wyprodukowały 36,3 kWh. Zazwyczaj to w maju występują najbardziej optymalne warunki pogodowe dla sprawności modułu fotowoltaicznego.

(kierunek południowy, kąt nachylenia 35O) w dniu 21 maja 2020r.
Sprzyjająca pogoda + niezawodny sprzęt = Wysoka efektywność instalacji w 2020r.
Warto również wspomnieć, iż podczas 366-dniowej(rok przestępny) eksploatacji nie nastąpiła żadna awaria systemu. Przytaczany przykład systemu fotowoltaicznego jest również oparty o technologię SolarEdge z optymalizatorami mocy. Pozwoliło to na ograniczenie wpływu zacienienia instalacji. Finalnie w zeszłym roku udało się dołożyć nieco większą od standardowej cegiełkę do spłacenia się instalacji fotowoltaicznej.
Zapraszamy do kontaktu z firmą KRK SOLAR w celu analizy Państwa zapotrzebowania na energię i przedstawienia oferty na własną elektrownię słoneczną.