W bieżącym roku zostały zwiększone dotacje na odnawialne źródła energii. Do niedawna fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych miała jedynie dwie formy: prosumenta zwykłego i zbiorowego (w tej chwili istnieje jeszcze jeden – lokatorski). Bloki o niewielkiej powierzchni dachu mogły sobie pozwolić na zostanie tym pierwszym i zasilenie wyłącznie części wspólnych. Większe budynki, chcące zasilić również mieszkania prywatne, rozważały zazwyczaj zbiorową postać, w której każdy z zainteresowanych stawał się udziałowcem instalacji. I choć każda z form dofinansowania fotowoltaiki w bloku miała sporo zalet, to ustawa z 2023 roku oferuje znacznie więcej, bo pokrycie aż 50% kosztów (grant OZE), a na tym plusy się nie kończą. W tym artykule przybliżymy, czym dokładnie jest prosument lokatorski. Opowiemy też o grancie OZE oraz wymienimy zalety nowego rozwiązania dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

 

Prosument lokatorski – na czym polega i jakie ma zalety?

Wcześniejsze dofinansowanie fotowoltaiki dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot w blokach jasno określało, że nadwyżki będą wypłacane w pod koniec każdego roku w wysokości 20%. Prosument lokatorski zmienia całkowicie system rozliczeń. Od 2023 zyski można wypłacać co miesiąc. Co więcej, mówimy tutaj już nie o jednej czwartej zysków z nadmiaru wygenerowanej energii, tylko o całych 100%. To ogromna zmiana, która znacząco wpłynie na planowanie wydatków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Czym jeszcze charakteryzuje się ta forma rozliczenia? Przede wszystkim, pokrywa zużycie części wspólnych. Prosumentem lokatorskim może być wspólnota, spółdzielnia i towarzystwo budownictwa społecznego. Wielkość fotowoltaiki w bloku jest niemal dowolna, lecz zawsze zaplanowana tak, żeby przynosiła zyski. Górną granicą jest tutaj 50 kWp.

 

Fotowoltaika dla spółdzielni mieszkaniowych – Grant OZE

Co jednak trzeba zrobić, żeby stać się prosumentem lokatorskim i uzyskać 50% dofinansowania na fotowoltaikę? Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie grantu OZE. Obejmuje on zarówno zakup nowej instalacji, jej montaż i budowę, jak i modernizację posiadanego już w bloku sprzętu. W tym drugim przypadku jest jednak jeden wymóg — po wprowadzeniu ulepszeń, moc PV musi wzrosnąć o co najmniej 25%. Termin składania wniosków na zostanie prosumentem lokatorskim został określony do 30 czerwca 2026 roku bądź do wyczerpania się przeznaczonego budżetu.

Zatem fotowoltaika dla wspólnoty mieszkaniowej i spółdzielni może mieć niższy koszt o połowę dzięki dofinansowaniu, niezależnie od tego, czy podmioty dopiero zaczynają swoją przygodę z wytwarzaniem energii, czy chcą odnowić posiadany już w bloku sprzęt. Dodatkowo, grant OZE obejmuje również wszelkie instalacje wspomagające. Możemy tutaj wymienić przede wszystkim pompy ciepła i magazyny energii.

Należy tutaj pamiętać również o tym, że dofinansowanie z grantu OZE nie zostanie przyznane, jeżeli inwestycja w bloku już się rozpoczęła. Fotowoltaika dla spółdzielni mieszkaniowych nie może też w jakikolwiek sposób zagrażać środowisku naturalnemu, którego ochrona jest podstawą całego przedsięwzięcia. Co więcej, musi spełniać kryteria horyzontalne. W innym przypadku, grant OZE po prostu nie zostanie przyznany, a wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa nie zostanie prosumentem lokatorskim.

Jakie korzyści niesie ze sobą fotowoltaika dla wspólnot?

Przede wszystkim, decydując się na instalację PV w bloku (korzystając z dofinansowania takie jak grant OZE lub nie), świadomie wspierasz działania na rzecz środowiska naturalnego, a co za tym idzie — również lepszej przyszłości nowych pokoleń. Co więcej, fotowoltaika we wspólnocie mieszkaniowej i spółdzielni przyczynia się do obniżenia comiesięcznych opłat za zużycie energii elektrycznej przy jednoczesnym generowaniu zysków, które mogą być później wykorzystane na różnego rodzaju wydatki administracyjne czy remonty. Warto również wspomnieć, że stanie się prosumentem lokatorskim z pomocą grantu OZE znacząco podnosi wartość nieruchomości i — mimo dużego nakładu środków również z dofinansowaniem — zwraca się stosunkowo szybko.

Czy to działa? Zobacz jak pracuje instalacja fotowoltaiczna!

0 kWh
Wyprodukowana energia

CZTERY KROKI DO WŁASNEJ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

WSTĘPNY AUDYT I WYCENA
WIZJA LOKALNA I PROJEKT
PODPISANIE UMOWY I MONTAŻ
ROZLICZENIE I PODŁĄCZENIE PRZEZ ZAKŁAD ENERGETYCZNY 100%

ZAINWESTUJ W PRĄD ZE SŁOŃCA

Zapytaj o ofertę na moduły fotowoltaiczne!