You are currently viewing Magazyn Ciepła

Magazyn Ciepła

Magazynowanie ciepła, czyli akumulacja następuje w urządzeniach ogólnie zwanych zasobnikami ciepła. Domowy magazyn ciepła zalicza się do źródeł niskotemperaturowych, działających w temperaturach do 120°C. W terminologii anglojęzycznej to TES, czyli Thermal Energy Storages.

Wykorzystanie ciepłą właściwego - magazyn ciepła.

Wykorzystanie ciepła właściwego to najprostszy oraz najtańszy sposób magazynowania energii. Następuje on poprzez podniesienie poziomu temperatury czynnika akumulacyjnego. Energię tą można magazynować  w ciałach stałych oraz cieczach. Do materiałów stałych zaliczają się skały (piaskowce czy marmur), piasek, odpowiednio przygotowane fundamenty, bloki betonowe lub pale fundamentowe, które nazwano palami energetycznymi.  W taki nieskomplikowany sposób powstaje magazyn ciepła.

Akumulacja energii w złożach naturalnych, a także materiałach stałych jest istotna dla magazynowania długoterminowego. Występuje również możliwość tworzenia magazynu ciepła w cieczach. Do najczęściej stosowanych należą: woda, ciekłe woski, oleje i niektóre czynniki chłodnicze. Ze względu na łatwość metody oraz zaawansowaną technologię, rozwiązanie to jest powszechnie stosowane. Należy ono do najpopularniejszych, zwłaszcza w przypadku zasobników wodnych.

Zbiorniki na ciepłą wodę użytkową.

Woda aktualnie wydaje się być najlepszym ośrodkiem magazynującym ciepło. Zaletą takiego magazynu ciepła jest niski koszt. W temperaturze poniżej 100°C stosunkowo tanio możemy magazynować energię i łatwo z niej skorzystać. Woda jest w stanie zakumulować 290 MJ/m3 przy przyroście temperatury wynoszącym 70 K (20-90°C). Choć ciepło właściwe wody nie jest najwyższe spośród znanych mediów, stanowi ona dobry przewodnik ciepła oraz można ją wprowadzić bezpośrednio do obiegu hydraulicznego źródła ciepła, elektrociepłowni czy sieci ciepłowniczej.

Zasilanie magazynu ciepła z fotowoltaiki.

Aby skorzystać z programu Mój Prąd 4.0 można w dosyć prosty sposób poszerzyć inwestycję w panele fotowoltaiczne o magazyn ciepła. Poprzez instalacje zasobnika na ciepłą wodę użytkową (CWU) z grzałką elektryczną, możemy nie wysokim kosztem spełnić warunki programu dotacyjnego. Grzałka w zbiorniku może być sterowana czasowo – w prostych układach. W zaawansowanych nowoczesnych systemach, możemy sterować pracą grzałki za pomocą systemów EMS. Pod tym pojęciem (z ang.energy management system) kryje się system zarządzania energią wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną. Znajduje się on w najnowocześniejszych na rynku falownikach hybrydowych. Skorzystanie z funkcji grzania wody grzałką elektryczną daje nam kilka korzyści, takich jak:
– zwiększenie autokonsumpcji energii ze słońca
– oszczędność na kosztach dystrybucji, energii której nie musimy zakupić
– oszczędność na kosztach dotychczasowego źródła energii ogrzewania wody(np. gaz czy węgiel)

Aby dowiedzieć się więcej o programie dotacyjnym kliknij poniżej.

Dodaj komentarz