AKUMULATORY TWOJEGO WŁASNEGO PRĄDU

Optymalnym i jednym z najpopularniejszych sposobów na zmagazynowanie naszej elektrycznej energii, pochodzącej z naszej instalacji fotowoltaicznej, są właśnie magazyny energii popularnie zwanymi bateryjnymi modułami lub popularnie akumulatorami.

W jakich instalacjach fotowoltaicznych stosujemy akumulatory ?

 

 

Magazyny energii do fotowoltaiki stosuje się z oczywistego powodu – by najpierw zmagazynować nadwyżki wyprodukowanej fotowoltaicznie energii elektrycznej a później wykorzystywać ją w czasie, kiedy produkcja jest zmniejszona lub w ogóle jej nie ma.

SCHEMAT FUNKCJONOWANIA INSTALACJI HYBRYDOWEJ

Twoja instalacja fotowoltaiczna wytwarza elektryczny prąd stały DC w ilościach, jakich nie konsumujesz w porach maksymalnej produkcji energii.

Optymalizator mocy jest odpowiedzialny za regulację prądowo-napięciowe w modułach PV. Optymalizatory monitorują pracę  systemu fotowoltaicznego i przesyłają raporty o usterkach, a w sytuacji awarii regulować moc energii elektrycznej do bezpiecznego poziomu.

Magazyny energii to urządzenia, których efektywne funkcjonowanie uzależnione jest od sprawnego systemu ładowania, oraz nienagannej kondycji ogniw bateryjnych.

.

Użytkownik takiego urządzenia powinien zatem na bieżąco monitorować jego pracę i w razie potrzeby wdrażać działania korygujące takie nieprawidłowości. Oczywistym jest jednak, że nie każdy, kto zainwestował w zakup magazynu energii posiada jednocześnie specjalistyczną wiedzę pozwalającą mu, bez odpowiedniego wsparcia wykrywać odstępstwa od normy w jego funkcjonowaniu. Dodatkowo bardzo istotnymi informacjami dla użytkownika urządzenia są między innymi dane dotyczące stanu rozładowania akumulatora, temperatury jego pracy, czy ewentualnej utraty pierwotnej pojemności. Wszystkie te funkcje koncentruje w sobie interfejs BMS. Czym jest Interfejs magazynu, inaczej BMS (Battery Managemen System) To System Zarządzania Baterii