You are currently viewing Mój Prąd 3.0 – kiedy rozpoczęcie programu?

Mój Prąd 3.0 – kiedy rozpoczęcie programu?

Wczorajsze wieści rozgrzały niemal do czerwoności rynek fotowoltaiczny. W oficjalnym komunikacie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z dnia 17 marca poinformowano o planowanym wznowieniu programu „Mój Prąd” 1 lipca 2021 r. Co najważniejsze zarówno dla inwestorów, jak również firm wykonawczych ogłoszono, iż koszty kwalifikowane poniesione po 1 lutego 2021 r. będą zaliczały się do programu.

„Mój Prąd” w Polsce od 2019 r.

Pierwsza edycja programu rozpoczęła się 30 sierpnia 2019 r. i cieszyła się bardzo dużą popularnością. Pod koniec drugiej edycji liczba wniosków w systemie osiągnęła niebagatelną liczbę 258 tysięcy. Niewątpliwie „Mój Prąd”, obok ulgi termomodernizacyjnej przyczynił się do prawdziwej rewolucji energetycznej w Polsce. Efektem tego jest zainstalowanie 2,2 GW mocy w fotowoltaice w 2020 r. Możliwość redukcji kosztów instalacji fotowoltaicznej nawet do 50% spowodował znaczne skrócenie okresu zwrotu instalacji fotowoltaicznej. Również uproszczone zasady przyznawania dotacji zachęciły wielu inwestorów do podjęcia procesu refundacji. Ponadto w drugiej części zeszłego roku program został w pełni zinformatyzowany, co poniekąd ułatwiło zgłaszanie wniosków o dotacje. Miało to tym większe znacznie przy obowiązującej niepewnej sytuacji pandemicznej w dzisiejszych czasach.

Edycja „Mój Prąd 3.0” od 1 lipca 2021 r.

Planowana na drugą połowę roku kolejna edycja programu obejmuje mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 do 10 kW, które będą podłączone do sieci OSD(Operatora Systemu Dystrybucyjnego). Wartym zaznaczenia jest fakt, iż póki co nie ma precyzyjnej informacji o poziomie dofinansowania. W komunikacie NFOŚiGW możemy dowiedzieć się, iż „poziom dofinansowania zależny jest od zakresu rzeczowego inwestycji”. Nadal trwają prace koncepcyjne nad finalnym kształtem programu wsparcia „Mój Prąd”, w którym prawdopodobnie pojawią się również inteligentne systemu zarządzania energią, magazyny ciepła/chłodu czy ładowarki do samochodów elektrycznych. Planowane jest zwiększenie nacisku inwestorów na autokonsumpcję wytworzonej energii.

Dodaj komentarz