You are currently viewing Pompy ciepła – czym są i jak działają

Pompy ciepła – czym są i jak działają

Ekonomiczne ogrzanie własnego domu, to największe wyzwanie stojące przed właścicielami budynków w dzisiejszych czasach. Decydując się na zakup pompy ciepła można zagwarantować sobie nie tylko komfort. Jest to energooszczędne ogrzewanie o każdej porze dnia i nocy. Dla kogo pompa ciepła będzie odpowiednia i kiedy warto zainwestować w instalację pompy ciepła?

Ogrzewanie domu z wykorzystaniem pompy ciepła

Ze względu na zmiany legislacyjne pompa ciepła stała się niezwykle pożądanym rozwiązaniem.  Wymogi ekologiczne dla ogrzewania nowego własnego domu, są na tyle wyśrubowane, że wybór zostaje między pompą ciepła, a kotłem gazowy. Wysoka sprawność pomp ciepła przekładająca się na stosunkowo niskie zużycie energii elektrycznej pozwala na spore oszczędności. Podczas projektowania budynku dużą zaleta wyboru ogrzewania budynku poprzez pompę ciepła są niskie koszta budowlane. W przypadku kotła gazowego konieczna jest budowa komina spalinowego i wentylacyjnego oraz wykonanie przyłącza gazu. Koszta te odpadają przy wybraniu pompy ciepła. Dzięki temu wyższy koszt pompy w porównaniu do kotła gazowego wyraźnie się kompensuje.

Działanie pompy ciepła

Zasada działania pompy ciepła wbrew pozorom nie jest skomplikowana. Takie urządzenia grzewcze korzystają z otaczającej nas energii. Poprzez wymiennik ciepła pompa przekazuje energię do układu centralnego ogrzewania w naszym budynku. Nawet przy niskiej temperaturze z zewnątrz, pompa poprzez sprężenie czynnika chłodniczego(na jej pracę zużywa prąd elektryczny) podnosi jego temperaturę. Czynnik w wymienniku oddaje ciepło do wody płynącej w naszym obiegu grzewczym, a następnie wychłodzony wraca na parownik. Tak ten proces następuje w pętli.

schemat instalacja ogrzewania w pompy ciepła

Pompa ciepła znajduje swoje zastosowanie dla wielu rozwiązań. Dopasowanie właściwej mocy do posiadanej lub planowanej instalacji grzewczej jest kluczową kwestią inżynieryjną.

Wcześniej opisana zasada działania poszczególnych typów pomp ciepła jest jednak bardzo podobna w każdym przypadku. Różnice między pompami ciepła wynikają z rodzaju dolnego źródła ciepła. Jest to miejsce, z którego probiera się energię.

Wyróżnia się trzy rodzaje dolnego źródła – powietrze, grunt i wodę.

Powietrzna pompa ciepła

Powietrzne pompy ciepła to najpopularniejszy rodzaj ekologicznych urządzeń grzewczych w naszym kraju. Decyduje o tym głównie koszt inwestycji. Powietrzna pompa ciepła jest najprostszym tego typu urządzeniem w montażu. Źródłem ciepła z otoczenia jest powietrze. Wymiana energii między otoczeniem zajmuje się skraplacz, umieszczony w jednostce zewnętrznej.  

Gruntowa pompa ciepła

Gruntowe pompy ciepła działają na  podobnej zasadzie. Jednak ich źródłem energii jest grunt. Mimo wysokich kosztów inwestycyjnych, źródło to ma dużo większą sprawność szczególnie w zimnych okresach roku, gdyż temperatura gruntu jest dosyć stabilna. Wpływa to na niski koszt użytkowania instalacji grzewczej. Gruntowe pompy ciepła należy bardzo precyzyjnie dobrać pod względem mocy do budynku. 

Wodne pompy ciepła

Kolejnym rodzajem pomp ciepła są te z grupy powietrze-woda. Do jej działania jest potrzebne źródło wody takie jak: jezioro, rzeka, strumień czy nawet studnia. Podobnie jak przy gruntowych pompa ciepła, jest to bardzo efektywne rozwiązanie. Poprzez wysokie koszta inwestycyjne nie jest to jednak popularne rozwiązanie.

Dodaj komentarz